piątek, 1 lutego 2013

Kochanek Lady Chatterley


DAWID HERBERT LAWRENCE (1885-1930)
Pisarz zaliczany do modernistów przez podejmowaną tematykę i język walczący z wiktorianizmem.
Był synem górnika. Ożenił się z arystokratką Friedą von Richthofen Weekley. Uważał, że nie ma barier społecznych czy finansowych między kobietą i mężczyzną- zew krwi. Nad „Kochankiem Lady Chatterley” pracował cale życie, stworzył 3 odrębne wersje pisane każda od nowa. Obawiając się skandalu powieść wydał we Włoszech i rozpowszechniał drogą korespondencyjną, przez co stracił prawa autorskie, powstało też wiele wersji nieautoryzowanych.
·        Synowie i kochankowie
·        Zakochane kobiety
·        Dziewica i cygan
·        Tęcza
·        Pruski oficer

Kochanek Lady Chatterley
W 1928 r. w USA zabroniono jej posiadania. Polskie wydanie 1987 r.  „Kochanek lady Chatterley został wydany przez jego żonę bez uzupełniania braków w rękopisie. Lawrence starał się oddać intymność związku, spełnienie fizyczne, życie w zgodzie z naturą, poza konwenansami. Lawrence sprzeciwiał się industrializacji świata, nawoływał ludzi, aby odrzucili nienaturalność, jaką uprzemysłowienie z sobą niesie, i odnaleźli na nowo ukrytą w sobie szczerość, zaczynając od swoich fizycznych związków. Cywilizacja – małżeństwo Konstancji i Clifforda oraz natura – małżeństwo Parkinów, dbające tylko o jedną sferę natury człowieka, z góry skazane są na porażkę. Dopiero połączenie dwóch różnych pierwiastków (uosabianych przez postaci Konstancji i Oliwiera) i umiejętne ich zespolenie doprowadza bohaterów Lawrence’a do szczęścia. Lawrence z uwagą śledził przemiany zachodzące w ludziach i ich odbicie w życiu społecznym. Kochanek Lady Chatterley to znakomite studium społeczno-obyczajowe, plastyczny obraz ginącego świata feudalnej Anglii. Krytykując dehumanizującą nowoczesność i postępującą industrializację, stworzył głęboki i wnikliwy portret dwudziestowiecznego społeczeństwa angielskiego.
Clifford jest ofiarą wojny. Postępowanie Konstancji było oceniane jako niewypełnienie obowiązku zony trwającej przy mężu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz